Warsztaty dialogu

24 listopada 2016


24 listopada 2016r uczestniczyliśmy w warsztatach w w ramach projektu Fundacji „ Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyzwań „Podczas spotkania zwiedziliśmy cztery świątynie:

  1. Synagogę Pod Białym Bocianem – ul. P. Włodkowica 7
  2. Parafię Ewangelicko-Augsburską Opatrzności Bożej – ul. K. Wielkiego 29
  3. Katedrę Prawosławną pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy – u. Św. Mikołaja 10
  4. Rzymskokatolicką Parafię oo. Paulinów pw. Św. Mikołaja – ul. Św. Antoniego 30

Spotkaliśmy się z przedstawicielami poszczególnych wyzwań, którzy zapoznali nas z obrzędami i zwyczajami swoich wyzwań, tajnikami religii, historią świątyń. Obejrzeliśmy wszystkie parafie, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji – dlaczego mężczyźni w religii judaistycznej modlą się 3 razy dziennie, a kobiety tylko 1 raz, co to jest kuchnia koszerna, czy kobiety mogą pełnić w Polsce funkcję pastora, dlaczego w cerkwi jest tyle małych świec, ikon itp.
Ciekawostka w parafii ewangelickiej jak i w synagodze w ciągu roku odbywają się koncerty, na które jest wstęp wolny. Również w soboty adwentowe w kościele u Paulinów. Bliższe informacje na stronach parafii. Trwające prawie 4 godziny warsztaty nie dały odpowiedzi na wszystkie nasze wątpliwości. Zachęcamy do osobistego zwiedzenia poszczególnych świątyń jak i uczestnictwa w naszych innych przedsięwzięciach.

Krystyna Gęsiak-Piątkowska